Lektor
Lektor zahradnických kurzů

Ing. Jan Šoupal

Ing. Jan Šoupal – absolvent Zahradnické fakulty MZLU Brno, obor Zahradní a krajinářská architektura. Moje profese zahrnuje činnosti architekta i zahradníka. Je to krásný a zajímavý obor, kterému se věnuji už více jak 20 let. Jsem za to velmi rád, že jsem si toto povolání vybral. Neměnil bych. (akorát občas při práci v terénu slýchávám kolemjdoucí maminky, které říkají svým dětem: „když se budeš špatně učit, tak dopadneš jako ten pán“ a přitom ukazují na mě, jak špinavý od hlíny zrovna sázím kytky :)

Zabývám se návrhy, realizacemi i údržbou zahrad. Na ukázky mé práce se můžete podívat na těchto webových stránkách.

V dnešní době čím dál většímu počtu lidí záleží na pěkném a upraveném prostoru v okolí svých domů. Všímám si zahrad ve svém okolí a často vidím chyby v jejich návrzích, zakládání i v následné péči o ně. Říkám si, jaká je to škoda a jak by pochopení základních principů a jejich použití v praxi přispělo k lepšímu stavu zahrad a krásnějšímu našemu okolí. Doma jsem o tom často mluvil a tak mně, jak už to bývá, manželka vymyslela :), abych začal pořádat zahradnické kurzy.

Informací je na internetu i v knihách obrovské množství, často ale pochybné kvality. Mnohdy jsou to jenom obecné informace, z kterých není jasné, jak konkrétně postupovat. V oboru zahradnickém je situace podobná. Ve svých kurzech jsem se proto snažil vybrat to nejdůležitější a podstatné, informace uspořádat přehledně, názorně a v souvislostech. Jsem stará škola - raději jsem off-line, preferuji pořádat semináře naživo v menší skupině s možností debaty.

Na závěr něco málo z osobního života: jsem ženatý, manželka je také zahradnice :), mám dva báječné syny. Ve volném čase mě baví toulky přírodou, fotografování a v poslední době především můj čerstvě vysazený sad. Co se týká zahrad, osobně mám nejraději zahrady přírodní, ve kterých vyniká jejich přirozenost a ze kterých je ale i užitek.

Pokud vás některý z mých kurzů zaujal, rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Zahradníkům třikrát zdar :)